|

Rivian R1T i R11S – czyli w pogoni za Teslą drogą przez góry i lasy

Po wielu latach pracy doczekamy się naprawdę mocnego wejścia amerykańskiego Riviana na rynek samochodów elektrycznych. To już nie jest tylko samochód koncepcyjny, Rivian R1 w wariantach pickup i SUV trafi na rynek, pod koniec 2020 roku. Cieszy to, tym bardziej że nie jest to kolejne miejskie autko o zasięgu niespełna 200 km, ale potężne, terenowe auto z dużą mocą i zasięgiem.

 

Jego konkurentem z pewnością będzie Tesla, ale będzie to zupełnie inny samochód. Klienci, mający budżet na zakup samochodu elektrycznego w okolicach 100 tys. dolarów nie będą wybierać wyłącznie pomiędzy Teslą a Rivianem. Będą wybierać pomiędzy różnymi koncepcjami na auto elektryczne a podstawowym parametrem powinien być ich własny styl życia.

 

Bezkompromisowy twardziel

Rivian to, pod każdy względem samochód wyjątkowy. Nie widać tu żadnych kompromisów, na które zazwyczaj muszą iść projektanci samochodów o napędzie elektrycznym.

 

Rivian ma wszystko, czego w tym segmencie można by chcieć od samochodu w tym segmencie (jeżeli mówimy o wariancie z największą baterią).

  • zasięg do 650 km
  •  3 sekundy do 100 km/h
  • napęd na wszystkie koła
  • 4 silniki elektryczne, łącznie 750 KM
  • 2 bagażniki + paka (w wersji Pickup)
  • 7 miejsc + 2 bagażniki
  • metr głębokości brodzenia
  •  możliwość ciągnięcia przyczepy o wadze do 5 ton

 

przedni bagażnik RivianaParametry to nie wszystko

Wiele można pisać o imponujących danych technicznych Riviana ale nie jest to najważniejsze.

 

Najważniejsze jest to, że samochód ten został niezwykle dobrze przemyślany i zaprojektowany w odniesieniu do zadań, które stawiają przed nim projektanci … w imieniu przyszłych klientów.

Wszystkie praktyczne uchwyty, specjalna tapicerka, gumowane dywaniki, genialny tunel na szerokość całego samochodu (Pick-up) i klapa/siedzisko do niego prowadząca.

 

Wszystkie te rozwiązania dają poczucie niezwykłej solidności. Widoczne jest jak na dłoni, że auto zostało zaprojektowane przez ludzi, funkcjonujących w taki właśnie sposób jak grupa docelowa klientów tego samochodu.

a co na Riviana … Elon Musk?

Tesla Truck koncept

Tesla co prawda zapowiedziała już auto typu Pick-up, ale na razie brak szczegółów. Pick-up Tesli będzie najprawdopodobniej bardzo futurystyczny, jeżeli chodzi o design, co niekoniecznie musi okazać się strzałem w dziesiątkę.

Bardzo możliwe, że Pick-up Tesli, będzie raczej autem uterenowionym niż pełnoprawnym terenowcem, co spowoduje, że nie będzie realnym konkurentem Riviana.

Jest oczywiście spora grupa ludzi, która kupuje wielkie SUV-y z całkiem przyzwoitymi właściwościami terenowymi i używa ich … żeby do jechać do domu bezproblemowo, pomimo że nie utwardzono jeszcze drogi dojazdowej do osiedla ????

Liczę jednak na to, że ekipa Tesli przemyśli jeszcze temat tego segmentu i zaprezentuje jednak ciekawsze rozwiązanie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *